2022/862
Dansk snedkermester
Lænestol med stel af eg. Sæde og dybhæftet ryg betrukket med grønlig uld. Udført 1930–1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afslag på et bagben. Uld med pletter og smuds samt nogle flossede tråde.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag