2022/​862

Dansk snedkermester

Lænestol med stel af eg. Sæde og dybhæftet ryg betrukket med grønlig uld. Udført 1930–1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afslag på et bagben. Uld med pletter og smuds samt nogle flossede tråde.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK