Russisk lommeursværk med spindelgang, hvid skive med mindre timeskive med romertal og ydre sekund skala, signeret P. Nordsteen, forgyldt værk signeret P. Nordsteen a Moscou No 1071, støvkapsel af forgyldt messing signeret P. Nordsteen a Moscou no. 1071. Ca. 1790–1800. Skivediam. 53 mm.
Peter Nordsteen, født i Sverige, er registreret som have arbejdet i Skt. Petersborg i 1760, i Stockholm i 1764, og i Moskva omkring 1785.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med flere defekter. Støvkapsel med rust.
Russisk auktion, 5. december 2016
11 bud