Russisk flødekande af sølv med hank af udskåret elfenben. Uidentificeret mesterstempel AE, guardein Andrei Antonovich Kovalski 1846, Moskva bymærke, lødighed 84. Samt Russisk saltkar af sølv, dekoreret af cloisonné emalje. Mester antagelig D. P. Nickitin, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 243 gr. H. 2,5–11,5. L. 5,5–15. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flødekanden mangler split, samt elfenben med revner. Enkelte emaljeafslag.
Russisk tema, 15. juni 2020
33 bud