899/​1039

Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg 1908-1917)

Russisk nyrokoko kovsh af sølv, indvendig forgyldt, punslet og drevet med stiliseret bladværk og rocailler i form af kartoucher, svungen håndtag, på tre ben i form af muslinger. Mikhail & Semen Gratchev, Skt. Petersborg 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 426 g. H. 13,5. L. 24. B. 12,5.

Proveniens: Tysk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag