2115/724
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Udtræksbord af teak med fire tillægsplader, alle med sarg. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 72. L. 170/410. B. 130. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Enkelte finérskader. Et messingbeslag med defekt, er limet.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag