2139/328
To kinesiske bojaner og hatstand af porcelæn, dekorerede i farver med figurer, fugl og blomster. 19.-20. årh. H. 18–28. (3)
En bojan mangler låg, kanthak ved halsrand. Bojan dekoreret med figurer med kanthak ved hals- og fodrand, revner ved bund. Hatstand med hårrevner.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag