2139/​328

To kinesiske bojaner og hatstand af porcelæn, dekorerede i farver med figurer, fugl og blomster. 19.-20. årh. H. 18–28. (3)

En bojan mangler låg, kanthak ved halsrand. Bojan dekoreret med figurer med kanthak ved hals- og fodrand, revner ved bund. Hatstand med hårrevner.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag