Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af cubamahogni, løs sædehynde betrukket med dybthæftet rødbrunt skind med knapper. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen, 1975. Sølvplade i ryggen stemplet Fritz Hansen EFT 74/400, Hans J. Wegner, 1975.
I 1974–1975 besluttede Fa. Fritz Hansen at lave en specialproduktion af “Kinastolen” i cuba mahogny. I 40 år, siden 1934, havde firmaet haft cubamahogni liggende på lager i et skur, og man anslog, at man kunne fremstille 400 stole. Hver stol blev forsynet med en sølvplade nederst på rygstykket, nummereret med pågældende nummer ud af 400, firmanavn og Hans J. Wegners trykte signatur.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Reperation på armlæn. Midterste knap sidder løs
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020