2436/751
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Daybed af Oregon pine, herunder en original opbevaringskasse. Løs, dybthæftet madras betrukket med mønstret orange stof, sorte skindkedder. Udført 1960'erne hos Kolds savværk, stemplet herfra. H. 68. L. 190. D. 84.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre hak og kantafslag. Reparation af revne på sarg på undersiden.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag