884/​219

Dobbelt signeret Kayseri/Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Gentagelsesmønster rigt prydet med forbundne grene, palmetter, rosetter, blomster og bladværk på lys bund. Ca. 700.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 290×203.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag