2138/​546

Hannes Wettstein (f. Ascona 1958)

"Delphi”. Fritstående hjørnesofa med stel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med lilla nistret uld. Udført og mærket hos Erik Jørgensen. L. 205/290.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Kategori
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Solgt

Hammerslag

14.000 DKK  

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK