2438/905
Erling Torvits (, Danmark. 20. århundrede.)
Skænk af palisander, front med fire skuffer og to døre. Udført hos Klim Møbelfabrik. 1960'erne. H. 76. B. 150. D. 38.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Èn nøgle medfølger. Opsat på nye ben.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud