899/​11

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Romerske Morraspillere”. Scene med tre romerske morraspillere foran Vestatemplet. 1868. Sign. Const. H. Olie på lærred. 63 × 53.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 541.

Udstillet: Charlottenborg 1869 nr. 75.

Proveniens: M. P. Bruun. Etatsrådinde Bruun. Bruun Rasmussen auktion 295, 1973 nr. 436, afb. s. 17.

Constantin Hansen blev født i Rom 1804. Han er i øvrigt opkaldt efter sin gudmor Mozarts enke Constance. Som voksen besøgte han Rom første gang i 1835. Opholdet i Italien kom til at vare næsten 10 år. Et af de første motiver han tog fat på og som han vendte tilbage til adskillige gange er området ved Piazza della Bocca della Verità med det runde Vestatempel og Tritonfontænen. Statens Museum for Kunst ejer “Vesta-templet med dets omgivelser”, 1836–37, (Inv. no. KMS1072). Constantin Hansen tilførte sine malerier scener fra den romerske dagligdag, det være sig bønder med oksekærrer, der holder hvil, en mor, der leger med sit barn, munke i samtale og mænd der spille boccia eller som i nærværende maleri, tre romerske morraspillere placeret tæt ved templets kraftige søjler i færd med at spille det populære spil.

“Morra” er en italiensk leg, hvor personer, der står over for hinanden samtidig udstrækker et antal fingre i et kort øjeblik, hvorefter modparten skal sige, hvor mange der var. Morra går tilbage til det keltiske ord meur, der betyder finger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag