1926/1559
Et sæt på seks kinesiske skåle af porcelæn, dekoreret i blåt med varierende landskaber og figurer. Samt lille skål af porcelæn. Sættet mærket Kangxi, men 19. årh. Sæt skåle H. 3. Diam. 8. Skål H. 3,8. Diam. 5,5. (7)
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag
27 bud