2043/951
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Armstol af teak med sko af messing. Sæde, ryg og løs hynde betrukket med bordeauxfarvet skind. Udført hos Planmøbel, Århus.
Armstolen er en variation af armstolen, som Hans J. Wegner tegnede til Aarhus Rådhus' “Receptionslokale”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud