Russisk skole, første halvdel af det 18. årh.
Miniatureportræt af Zar Peter den Store af Rusland (1672–1725). Usigneret. Gouache på ben. Oval. Lysmål 2,8×2,5.
Proveniens: Storfyrst Peter Nikolaevich af Rusland (1864–1931) og dennes efterkommere til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. juni 2019