2139/517
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med mørk brun glasur med okkerbrune elementer. Sign. Salto 1941, 3548. Kgl. P. H. 7. Diam. 9.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud