2432/​7

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En ung kvinde siddende med foldede hænder i en stald. En moderne parafrase over Den Bodfærdige Maria Magdalene. Usigneret. Olie på lærred. 109×80.

Et værk af kunstneren med titlen “Magdalene” blev udstillet Charlottenborg, 1862 nr. 307, tilhørende Grev C. A. Lerche til Lerchenborg.

Proveniens: Hofjægermester Baron Preben Vilhelm Bille Brahe (1852–1924) og hustru Baronesse Anna Sophie Elisabeth Bille Brahe f. Brun (1855–1930). Maleriet har i deres tid hængt på Svanholm Gods. Herefter nedarvet i familien. Bruun Rasmussen auktion 888, 2019 nr. 26, afb. s. 46.

Enkelte reparationer, mindre retoucheringer, mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?