Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
En cirkulær skål af stentøj, dekoreret med turkisblå glasur indvendigt med turkisgrønne elementer. Øverste kant dekoreret med grålilla glasur. Utydeligt signeret. Unik. H. 13,3. Diam. 26,5. - 27.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer direkte fra Alev Ebüzziya Siesbye i slutningen af 1980erne.
Sølv & Keramik, 8. juni 2016