1420/​723

Bode Willumsen, m.fl. (f. København 1895, d. 1987)

Valdemar Petersen, m.fl.

Nils Thorsson, m.fl. (f. Eslöv 1898, d. 1975)

En samling sten- og lertøj, bestående af kande, tre vaser, tre fade samt bjørn dekoreret med polykrom glasur. Sign. i bunden hhv. Kgl. P., B&G samt Danico, hovedparten med nummerering. Samt et lågskrin af udskåret marmor. H. 5–22,5. Diam. 16,5–19. (9)

Almindelig brugsslitage. Vase af brunglaseret lertøj stemplet VB har et glasurafslag på bunden.

Moderne kunst og design, 13. maj 2014

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK