1325/807
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rundt spisebord af eg, i form af to d-ends. Model 6280. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1977. H. 70. Diam. 160. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte mindre brændmærker på pladen.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud