2444/​641

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Rund lænestol med ben af eg, betrukket med brunt skind. Model AP 26. Udført hos AP-Stolen.

Litteratur: Tidsskriftet “Møbler”, nr. 8 1953, s. 10.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 2, februar 1954.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ombetrukket.

I Aarhus
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?