2450/652
Ottekantet fad af stentøj, dekoreret med turkisgrn glasur med mosgrønne og blå elementer. Udført og stemplet hos Saxbo, 51. H. 7,7–8,7. Diam. 33–34,5.
Fremstår skvævt i formen som en del af fremstillingen. Indvendigt med et par synlige uregelmæssigheder i selve stentøjsmassen. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering