2032/1324
Jakke af armygrønt bomuld med krave, fire knapper foran, to lommer, bælte i taljen, slids bagpå, aftagelig krave af uld og uldfor. Længde 81 cm, brystmål 105 cm, over skuldrene 44 cm og ærmelængde 52 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Alle mål er cirkamål. Der mangler en knap ved slidsen bagpå.
Smykker, 5. august 2020
Vurdering
Hammerslag