Villy Sørensen (f. Nordenbro, langeland 1910, d. Odense 1977)
Lænestol med stel af eg, sæde og svævende svungen ryg betrukket med gult uld. Udført af snedkermester Villy Sørensen. 1950'erne.
Proveniens: Hidrørende Villy Sørensens familie.
Villy Sørensen blev udlært hos snedkermester Frederik Stærmose i 1930 og optaget i Odense Snedkerlaug i 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med flere defekter og huller. Ryg med brud/løs samling.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
32 bud