1435/34
Højrygget dansk barok armstol af gråmalet og delvist forgyldt træ; sæde og ryg med betræk af brunt skind. 18. årh.s begyndelse.
Af en håndskrevet etiket på sargens inderside fremgår det, at stolen er blevet solgt af Lars Møller i 1934. Denne var en af de mest kendte antikvitetshandlere i mellemkrigstidens København.
Restaureret. Sæde og ryg med skader (se foto).
Ældre malerier og møbler, 25. august 2014
Vurdering
Hammerslag