1435/​34

Højrygget dansk barok armstol af gråmalet og delvist forgyldt træ; sæde og ryg med betræk af brunt skind. 18. årh.s begyndelse.

Af en håndskrevet etiket på sargens inderside fremgår det, at stolen er blevet solgt af Lars Møller i 1934. Denne var en af de mest kendte antikvitetshandlere i mellemkrigstidens København.

Restaureret. Sæde og ryg med skader (se foto).

Ældre malerier og møbler, 25. august 2014

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK