2034/​676

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bordlampe af patineret diskometal. Firesidet fodstykke og kantet stamme med ornamentik. Stemplet monogram Just A., dessin D8. H. ekskl. skærmholder 51. H. inkl. skærmholder 74.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i patinering. Skærmholderen er en smule skæv og øverste del er gået fra i gevind.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK