2426/​60

“Berlinois”. Glasbesætning af klart glas med facetslibninger på kumme. Primært 20. årh. H. 8,8–15,4. (37)

Bestående af: 13 rødvinsglas (H. ca. 15,4 cm), 4 hvidvinsglas (H. ca. 13 cm), 2 hvidvinsglas (H. ca 12,3 cm) og 18 snapseglas (H. ca. 8,8 cm).

Et snapseglas med slibning på fod. Seks glas med lilla sats. Let varierende design. Et rødvinsglas med anden stamme.

Medfølger 2 snapse-, 3 rødvins- og 1 hvidvinsglas med minimale eller mindre kanthak, primært på mundrand.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1159711 1.500 DKK