“Berlinois”. Glasbesætning af klart glas med facetslibninger på kumme. Primært 20. årh. H. 8,8–15,4. (37)
Bestående af: 13 rødvinsglas (H. ca. 15,4 cm), 4 hvidvinsglas (H. ca. 13 cm), 2 hvidvinsglas (H. ca 12,3 cm) og 18 snapseglas (H. ca. 8,8 cm).
Et snapseglas med slibning på fod. Seks glas med lilla sats. Let varierende design. Et rødvinsglas med anden stamme.
Medfølger 2 snapse-, 3 rødvins- og 1 hvidvinsglas med minimale eller mindre kanthak, primært på mundrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024