Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Udsigt over Aarhus med Domkirken set fra Moesgård. Sign. P.M. 79. Olie på plade. 39,5×57,5.
Mønsted malede den friske og farverige udsigt mod Aarhus i en alder af 20 år.
Proveniens: ABR auktion 838, nr. 87.
Litteratur: Lars Morell “200 års kunst i Aarhus” s. 105: “Peder Mønsted var en slags naturbegavelse. i 1879 - da han var 20 år - debuterede han på Charlottenborg med billedet ”Skovløberhus ved Marselisborg“. Mange malere - også Julius Petersen - syntes om at male de idylliske skovløberhuse i Marselisborg skovene. Det var tilsyneladende i 1870'erne, at Peder Mønsted i ferier fra akademiet om sommeren vendte tilbage til Aarhus og malede skovene syd for byen.”
Kunsten i og omkring Aarhus, 31. januar 2017
13 bud