Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)
Aage Weimar (f. København 1902, d. 1983)
Erhvervet af Vejen Kunstmuseum i juni 2015
Par lysestager af lertøj modelleret med fabeldyr og stiliserede mønstre. Dekoreret med polykrome glasurer. Sign. monogram, Januar. Lysholdere af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Aage Weimar. Unika. H. 27,8. (2)
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Sølv og kunsthåndværk, 10. juni 2015