Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Fire vaser af lertøj modelleret med stiliseret ornamentik i relief. Dekoreret med hhv. turkisblå glasur, rød og hvid lustreglasur og med sort/hvid dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 9,5–15,5. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med hvid/sort dobbeltglasur: Et par mindre afslag på ornamentik. Oval, dråbeformet vase med turkisblå glasur: En minimal glasurafskalning på øverste kant. Firsidet vase med turkisblå glasur: Enkelte små glasurafskalninger på øverste kant og på fod. Rund vase med lustreglasur: Flere afslag samt glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 22. november 2022