1439/​1662

Kaminur af forgyldt bronze, ved urhus siddende renæssancepar, base rigt støbt med ornamentik, senere forgyldt urskive med romertal på emaljeplaketter. 19. årh.s slutning. H. 46.

Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 25. september 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
2.900 DKK