1439/1662
Kaminur af forgyldt bronze, ved urhus siddende renæssancepar, base rigt støbt med ornamentik, senere forgyldt urskive med romertal på emaljeplaketter. 19. årh.s slutning. H. 46.
Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. september 2014
Vurdering
Hammerslag