2043/577
Rund vase af stentøj modelleret med tresidet munding. Dekoreret med okseblodsglasur, indvendigt med transparent grålig glasur. Sign. 7–11 1923. Kgl. P. H. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud