Ib Geertsen (f. København 1919, d. sst. 2009)
“Dynamik XX”, 2007. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 92×74. Uindrammet.
Ib Geertsen var i 1947 medstifter af udstillingsfællesskabet Linien II, der i de følgende år blev omdrejningspunktet for den konkrete kunst og dens udøvere i Danmark. Han deltog i gruppens første udstilling i 1947 og gennemgående frem til 1951. Geertsens kunst gennemgik op gennem 1950’erne stor udvikling. Cirkel- og dråbeformen opstod som gennemgående temaer i flade kosmosagtige kompositioner, hvor formerne kredser om hinanden. I starten af 50’erne skærpes Geertsens selverklærede arbejde med ”modsætningsforholdet mellem krumme og rette linier”. Mest ikonisk i den ”dråbe”-form som Geertsen gentagende gange betonede ikke havde det fjerneste at gøre med en dråbe i sin naturlige form. I de tidlige værker fremtræder dråben i flere forskellige, ofte lidt skævere versioner, men skærpes til en næsten formmæssig signatur. En signatur der fik en ny kinetisk dimension og rumlighed i Ib Geertsens skulpturelle værker, herunder mobilerne. Geertsen nåede med disse endnu længere i bestræbelserne på at opfylde en af konstruktivismen og den konkrete kunsts grundlæggende målsætninger; at bryde grænser mellem maleri, arkitektur og indretning.
Enkelte små afskalninger.
16 bud
971777 (Autobud) | ||
1064259 | ||
971777 (Autobud) | ||
1064259 | ||
971777 (Autobud) | ||
1064259 | ||
971777 | ||
1064259 | ||
118056 (Autobud) | ||
1064259 | ||
118056 (Autobud) | ||
877050 | ||
118056 | ||
800833 | ||
174739 | ||
513022 |