2050/8704
Russisk påskeæg af glas, dekoreret med “XB” for Christos Voskres (Kristus er opstanden) i gult på lyserød grund. Ca. 1900. H. 10.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre afslag og krakeleringer indvendig på lyserød farve samt mindre løse beslag.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag