2050/​8704

Russisk påskeæg af glas, dekoreret med “XB” for Christos Voskres (Kristus er opstanden) i gult på lyserød grund. Ca. 1900. H. 10.

Mindre aldersslitage, bl. a. mindre afslag og krakeleringer indvendig på lyserød farve samt mindre løse beslag.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag