Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Jysk sommerlandskab ved Støvring med udsigt til Limfjorden. Sign. J. la Cour Støvring 11. Juli 1908. Olie på lærred. 44×75.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1310, 2013 nr. 53.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juni 2022