2049/783
Helge Vestergaard Jensen (f. Herning 1917, d. København 1987)
Fritstående tre pers. sofa/daybed med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med blå uld. Model 704. Formgivet 1961. Udført hos Jason Møbler. H. 77 L. 200 D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Bagside af stel med limning efter afslag. Uoriginal møtrik til rygbeslag.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud