Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Glødende Vækst”, 1965. Sign. Balle, 71/210. Litografi i farver. Lysmål 57×69.
Litteratur: Hennings Smidths værkkatalog på www.smidth.dk, kat. 1965–78.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte fugtskjolder.
Moderne kunst og design, 10. august 2021