1351/888
Thonet
Gyngestol af formbøjet, bejdset bøg. Sæde og ryg med fransk flet. 20. årh. begyndelse.
Tegn på brug herunder ridser og mærker. Flet i sæde med defekter. Ring mellem sæde og ryg med brud.
Moderne kunst og design, 17. december 2013
Vurdering
Hammerslag