886/​2025

Carl Johann Tegelsten (, Skt. Petersborg 1833-1855)

Russisk kejserligt kaffe- og theservice af forgyldt sølv, bestående af kaffekande, thekande og flødekande, for- og bagside graveret med hhv. Zar Alexander II af Ruslands mitrakronede monogram samt den russiske kejserlige dobbeltørn, lågknopper i form af blomster, top og hanke punslet med rocailler og bladværk, på fire volutte ben. Carl Johann Tegelsten, guardein Dmitri Ilich Tverskoi 1843, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84, stemplet inventarnr. hhv. 11, 21 og 23. Vægt ca. 1.702 g. H. 19; 10,5; 9. (3).

Proveniens: Niilo Helander (f. Luhtikylä, Finland 1865, d. Helsinki 1930) og hans dansk-fødte hustru, Fanny Helander, f. Clausen (f. Bregninge 1894, d. Nivaa 1980), der blev gift i 1915. Niilo Helander var oprindelig købmand i Heinola, nord-øst for Helsinki, og blev her senere grossist med eksport af landbrugsprodukter til Skt. Petersborg. Han blev ligeledes medlem af og formand for byrådet i Heinola. Niilo Helander var også initiativtager til flere lokale og nationale projekter som f. eks. anlæggelse af jernbaner og fremme af lokale virksomheder. Senere blev han også ejendomsinvestor og ægteparret flyttede i 1922 til Helsinki. Her stiftede han i 1927 endvidere en kulturfond, der fortsat eksisterer. For at høje det borgerlige hjem erhvervede Niilo og Fanny Helander nærværende tallerken samt kaffe- og theservice med kejserlige proveniens fra Zar Alexander II af Rusland. Efter Niilo Helanders død i 1930 flyttede Fanny Helander tilbage til Danmark. Herefter Niilo og Fanny Helanders barnebarn, bosat i Danmark, til i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj.

Russisk kunst, 7. juni 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK