Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Ildut”, Gordes 1961, opus 663. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 100×65
Litteratur: Georges Richar-Rivier: "Deyrolle catalogue raisonné oeuvre peint 1944–1967, nr. 61.07, gengivet. Udstillet: Separat-udstilling, Galerie d'Eendt, Amsterdam 1962. Proveniens: Galerie d'Eendt, Amsterdam.
Malerier, grafik og sølv, 25. september 2013