Herman Hans Christian Kähler (f. 1876, d. 1940)
Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HCK, 99 samt HAK. Udført hos Kähler. H. 19.
Litteatur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, nærværende vase er ill. p. 115.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på øverste kant og tud. Mindre afskalinger i glasur på siden. Indvendigt med kalkrester.