921/​175

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Askepot”. Ung pige i lys sommerkjole med en kat siddende ved ildstedet. 1880/1882. Sign. M. A. Olie på lærred. 106×103.

Et maleri med lignende motiv hænger i Michael Anchers atelier på Markvej, Skagen (Inv.nr. HAF 199). Denne Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier, 1992, nr. 220. Ancher brugte flere skagenspiger som model til “Askepot” både Helene Christensen (1857–1922), Tine Nordmand (1866–1949) og her Louise Hallgren, der senere blev gift Trunk og flyttede til Horsens.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 718, 2003 nr. 1525, afb. s. 24.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK