2103/955
Lysberg, Hansen & Therp
Sofabord af palisander, stående på fire let tilspidsede ben hvorimellem sprosse af messing, plade med glas under hvilken guldbestukket naturfarvet skind. Udført hos Lysberg, Hansen & Therp. 1940–50'erne. H. 57. L. 119. B. 60.
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag