2041/178
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“En Regnvejrsdag”. 1931. Opus 71. Usigneret. Mezzotinte på papir monteret i passepartout. Lysmål 43,5×51. Uindrammet.
Enkelte minimale ridser. Papiret er svagt gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag