Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Interiør med mor og barn. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 77×65.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 581, 1992 nr. 67, afb. s. 54. Herefter amerikansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020