895/​43

Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)

Interiør med mor og barn. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 77×65.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 581, 1992 nr. 67, afb. s. 54. Herefter amerikansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

100.000–150.000 kr.

Hammerslag

300.000 kr.