2019/​189

Søren Emil Carlsen (f. København 1848, d. New York 1932)

Opstilling med kobbertøj og vinglas på et bord. Sign. Emil Carlsen. Olie på lærred. 51 × 64.

Søren Emil Carlsen, bror til maleren Carl Carlsen, er ikke særlig kendt i Danmark, allerede som 24-årig i 1872 drog han til New York. I 1875 var han tilbage i København for at videreuddanne sig. Især flere ophold i Paris udviklede hans evne til at udtrykke sin sjæls stilhed og melankoli i sine fine stilleben malerier, som det ses i nærværende maleri. Han besøgte Skagen i 1909 og 1910.

Tre små afskalninger. Senere opmalede områder. Løse farvelag.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. maj 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag