2439/561
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Skål af lertøj modelleret med to ansigter i relief samt to gennembrudte hanke. Dekoreret med brun, gullig grøn samt rødbrun glasur. Sign. monogram for Georg Jensens og Joachim Petersens værksted, Birkerød. Udført i perioden 1901–1903. Unik. H. 13–13,5. B. 23,5. L. 26.
Enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med et lille afslag.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag