Et sæt på seks par mokkakopper af porcelæn, dekorerede i guld med blomster og bladværk på gul grund, gennembrudt montering af sølv, prydet med putti, kæmninger og bladværk. Mærket Copelands China England. Mester Mappin & Webb, Sheffield, 1897. I tilhørende æske mærket Mappin & Webb, Oxford Street, London. (6)
En underkop defekt, én restaureret, flere med hårrevner og minimale kanthak. En kop med revne, én med mindre hårrevne ved kant, én restaureret. Æske med slitage, ridser og pletter, kan ikke lukkes.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020